Tescil ve Onayın Birleşmesi- Yeşil ve Mavi Hat Beyannameler

Tescil ve Onayın Birleşmesi- Yeşil ve Mavi Hat Beyannameler

T.C.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü

Sayı     :52856264-106.03

Konu   :Tescil ve Onayın Birleşmesi- Yeşil

ve Mavi Hat Beyannameleri 

 

05.06.2017 / 25513855

DAĞITIM YERLERİNE 

Bilindiği üzere, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip firmaların yeşil hatta işlem gören ithalat ve antrepo beyannameleri ile onaylanmış kişi statüsüne sahip firmaların mavi hatta işlem gören ithalat ve antrepo beyannameleri için kontrol türü, onay işleminin ardından 20 dakikalık bekleme süresi sonrasında yükümlüye bildirilmektedir.

Merkezi risk analizi neticesinde mavi veya yeşil hat ataması yapılan ve 20 dakikalık bekleme süresinde olan ithalat ve antrepo beyannameleri ilgili gümrük müdürlüğünce, Bilge → Detaylı beyan → TCGB Memur İşlemleri → AEÖ Açık Beyannameler (Yet. Yükümlü) kısmından sorgulanabilmektedir.

Gümrük idarelerince söz konusu sorgu kullanılarak mavi ve yeşil hatt ataması yapılan ve bekleme süresinde olan beyannamelerin gerekli görülmesi halinde, bekleme süresi içerisinde hattının değiştirilebilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

 

H. Hasan Murat ÖZSOY

Bakan a.

Genel Müdür

Dağıtım:

Tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.cncgumruk.com/wp-content/uploads/2022/07/back.jpg);background-color: #ffc800;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: scroll;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}