Çin’e Gönderilecek İhracat Yüklemelerde Çin Gümrüğü’nün Yeni Uygulamaları

Çin’e Gönderilecek İhracat Yüklemelerde Çin Gümrüğü’nün Yeni Uygulamaları

Utikad

 

Sayı     :2018/385                                                                                          İstanbul, 04.07.2018

Konu   :Çin’e Gönderilecek İhracat Yüklemelerde

Çin Gümrüğü’nün Yeni Uygulamaları

 

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ

İSTANBUL

 

1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi tarafından, Çin’e gönderilen tüm yüklemelerde, ülkelere göre belirlenmiş bazı yeni bilgilerin konşimentoya yazılması zorunluluğu getirilmiştir.

Çin Gümrüğü’nün hassas olarak takip ettiği konu dahilinde, Türkiye’den Çin’e deniz veya havayoluyla yapılacak ihracat gönderilerinde, gönderici ve alıcı firmaların MERSİS Numarası ve Ticaret Sicil Numaralarının konşimentolara yazılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bilgilerin konşimentolarda eksik olması veya hiç olmaması durumunda, yüklerin Çin deniz ve havalimanlarından çekilmesine izin verilmeyeceği, ek kontrollere tabi tutulabileceği ve gümrük cezası uygulanacağı Çin Gümrüğü tarafından bildirilmiştir.

İhracatçılarımızın gönderilerinin Çin’de teslim sıkıntısı yaşamaması amacıyla, bahse konu bilgilerin ihracatçılarımız ve/veya göndericilerimiz tarafından, birlikte çalıştıkları ve üyelerimiz olan taşımacılık ve lojistik şirketlerine eksiksiz ve zamanında iletilmesi yüklemelerin sıkıntı yaşanmadan teslimini sağlayacaktır. Bu çerçevede Çin’e ihracat gönderisi yapacak dış ticaret firmalarımızın konuya gerekli hassasiyeti göstermesi ve gerekli bilgileri çalıştıkları taşımacılık ve lojistik firmalarına zamanında iletmeleri yönünde üyelerinize gerekli bilgilendirilmenin yapılması hususunda desteklerinizi arz ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

Cavit UĞUR

Genel Müdür

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.cncgumruk.com/wp-content/uploads/2017/05/general_header.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: scroll;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}